Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Sztafeta rowerowa "Ogień Niepodległości"

6 listopada 2016 r. członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wzięli udział we mszy św. odprawionej w kościele Pobrygidkowskim p.w. NMP Zwycięskiej w Lublinie z okazji zbliżającej się 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100 rocznicy krwawej bitwy stoczonej przez Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego pod Kostiuchnówką na Wołyniu podczas I wojny światowej.

Związek Oficerów Rezerwy RP reprezentowali st. sierż. rez. Tomasz Dyzma i sierż. pchor. rez. Zbigniew Jurkowski.

Uroczystości zostały zorganizowane przez dyrekcję Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie oraz Związek Piłsudczyków Oddział Lublin.

W uroczystej, koncelebrowanej mszy św., której przewodniczył ks. rektor Dariusz Bondyra, po raz dwunasty uczestniczyli harcerze z Łódzkiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, biorący udział w XVI sztafecie rowerowej „Ogień Niepodległości”. Przywieźli oni światło zapalone na cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce oraz złożyli symboliczny znicz pod tablicą pamiątkową poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Z kolei młodzież z Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie złożyła na ołtarzu urnę z ziemią pobraną 5 listopada 2016 r. z cmentarza poległych Legionistów. Po mszy świętej, w imieniu władz z krótkim przemówieniem wystąpił senator RP Stanisław Gogacz, a wojewoda lubelski Przemysław Czarnek złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą komendanta Piłsudskiego.

                                                             ***

Po raz szesnasty harcerze ze Zgierza rozpalili „Ogień Niepodległości” od zniczy płonących na mogiłach Legionistów Józefa Piłsudskiego, którzy spoczywają na cmentarzu w Kostiuchnówce. To właśnie pod Kostiuchnówką rozegrała się największa i najkrwawsza bitwa Legionów podczas I wojny światowej, w której poległo lub zostało rannych około 2 tys. polskich żołnierzy.

„Ogień Niepodległości” jest kontynuacją przedwojennej tradycji. Rowerowa sztafeta harcerzy przewozi „Ogień Niepodległości” z Wołynia na Ukrainie do Polski. W okresie międzywojennym młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kompanii Kadrowej”. Na cmentarzu Legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Płomień przypominał i przypomina drogę Legionów Polskich do niepodległej Ojczyzny. Pokonanie na rowerach przez harcerzy i harcerki około 600 km w bardzo trudnych pogodowo i terenowo warunkach, to nie lada wyczyn, ale jednocześnie niezapomniana przygoda i niekonwencjonalna nauka historii.

11 listopada 2016 r. „Ogień Niepodległości” zostanie przekazany Prezydentowi RP i trafi na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie zapłonie na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Tomasz Dyzma

Foto: Zbigniew Jurkowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04