Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie ZOR RP w Katyńskim Marszu Cieni w Warszawie

2 kwietnia 2017 r. członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej byli współorganizatorami mszy św. za ofiary Zbrodni Katyńskiej Ziemi Puławskiej oraz uczestnikami X Marszu Cieni w Warszawie.

Głównym organizatorem mszy św. za ofiary Zbrodni Katyńskiej Ziemi Puławskiej był członek Zarządu Okręgu Lubelskiego ZOR RP Zbigniew Kiełb oraz dziekan i proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej ks. Piotr Trela. Msza św. odprawiona została w intencji 146 pomordowanych w 1940 r. z puławskiej listy katyńskiej. Odbyła się ona we wspomnianym kościele, byłej świątyni 2. Pułku Saperów Kaniowskich, którego przedstawiciele – 46 osób – zamordowano w Zbrodni Katyńskiej.

Ta msza poprzedzała również udział członków ZOR RP Okręgu Lubelskiego w X Katyńskim Marszu Cieni w Warszawie, który odbył się tego samego dnia. Jego organizatorem była Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowanie „Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej. Uczestniczyli w nim: Lech Marczak – prezes Zarządu Okręgu Lubelskiego, Edward Nakonieczny wiceprezes Zarządu Okręgu Lubelskiego, członek Zarządu Okręgu Lubelskiego Zbigniew Kiełb oraz Jerzy Sadura prezes koła ZOR RP w Ułęż.

Lech Marczak szedł za swojego dziadka por. Władysława Szczypę, zamordowanego w Charkowie, który na czele POW odzyskał dla Puław 2 listopada 1918 r. niepodległość i był m. in. pierwszym posłem na sejm z ziemi puławskiej w latach 1935-1938, a Zbigniew Kiełb za imiennika kpt. Zbigniewa Antonowicza, który był oficerem puławskiego 2 Pułku Saperów Kaniowskich. Z kolei Edward Nakonieczny za mjr Karola Rudnickiego, Jerzy Sadura za por. Stanisława Jarnickiego patrona koła ZOR RP w Ułężu.

Lech Marczak maszerował jako cień w mundurze por. Władysława Szczypy z 10 Dywizjonu Taborów, a Zbigniew Kiełb w mundurze dowódcy 2 Pułku Saperów Kaniowskich ppłk. Stanisława Magnuszewskiego, który był dowódcą kpt. Z. Antonowicza. A pozostali nasi członkowie w mundurach wz. 36, w których walczyli w 1939 r. polscy żołnierze i zostali pomordowani w 1940 r.

Lech Marczak i Zbigniew Kiełb otrzymali znicze z danymi personalnymi swoich cieni, jako dwaj z ponad 140 cieni, i postawili te znicze w trakcie marszu przy pomniku Ofiar Katynia w Warszawie i oddali im honory wraz z asystującymi kolegami z ZOR RP.

Na marsz stawili się przedstawiciele różnorodnych grup rekonstrukcyjnych z całej Polski (wg organizatorów ok. 400 osób), którzy jako żołnierze, policjanci, osoby cywilne i funkcjonariusze NKWD przeszli przez centrum Warszawy i oddali hołd pomordowanym w 1940 r. pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Zbigniew Kiełb

Foto: Lech Marczak

  • 00
  • 002
  • 003
  • 004