Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP oddał hołd kpt. Władysławowi Raginisowi i Obrońcom Wizny

10 września 2017 r. w Wiźnie i na Górze Strękowej odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające kapitana Władysław Raginisa i bohaterskich żołnierzy września 1939 r. Kpt. Raginis jest symbolem honoru żołnierskiego, wierności i poświęcenia dla Ojczyzny. Podczas uroczystości Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował wiceprezes ZG Marcin Łada.

Po raz 49 w Wiźnie odbył się Harcerski Zlot Pamięci Września upamiętniający bohaterską obronę Wizny w 1939 roku. Przypomniano, że kilkuset polskich żołnierzy m.in. z 3 kompanii ciężkich karabinów maszynowych, z batalionu „Sarny” Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzonych przez kapitana Władysława Raginisa, przez trzy dni powstrzymywało natarcie 42-tysięcznej niemieckiej armii pancernej gen. Heinza Guderiana. Żołnierze bronili pozycji, w której znajdowało się 7 ciężkich i 2 lekkie schrony bojowe. Pozycja ta zamykała drogę prowadzącą przez Wiznę, jedyną w tym rejonie, z Łomży do Białegostoku i Zambrowa w kierunku na Warszawę. System umocnień uzupełniały prowizoryczne zapory przeciwczołgowe oraz stanowiska polowe piechoty.

Kapitan Raginis złożył przysięgę, że żywy nie odda bronionego odcinka. Zmuszony do kapitulacji dotrzymał przysięgi. 10 września 1939 roku, otoczony w schronie, odebrał sobie życie rozrywając się granatem. Dzień wcześniej, poległ śmiertelnie ranny odłamkiem por. Stanisław Brykalski, który wraz ze swoim dowódcą przysięgał bronić się do końca.

Dziś na rynku w Wiźnie bohaterskich żołnierzy września upamiętnia monumentalny pomnik autorstwa Ferdynanda Jarochy. W tym miejscu co roku odbywają się uroczystości patriotyczne i tu spotykają się uczestnicy organizowanego przez Związek Harcerstwa Polskiego Zlotu Pamięci Września. Tegoroczne uroczystości odbyły się z udziałem władz samorządowych różnych szczebli i przedstawicieli władz państwowych, uświetniały je także grupy rekonstrukcji historycznej: Cytadela, która wystawiła Posterunek Honorowy przy pomniku i Grenaderus z Litwy. Dziękujemy serdecznie za miłe przyjęcie Wójtowi Gminy Wizna Zbigniewowi Sokołowskiemu, który specjalnie dla nas otworzył izbę pamięci pokazując pamiątki historyczne.

Uroczystości patriotyczne odbywały się także na Górze Strękowej, gdzie zginął kpt. Wł. Raginis dowodząc oddziałami w bitwie, którą określa się Polskimi Termopilami. Przy jego mogile w ruinach bunkra wystawiono Posterunek Honorowy. Wartę pełnili przedstawiciele GRH Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP z Osowca-Twierdzy i Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Delegacje złożyły wieńce, zapalono także znicze pamięci.

Stowarzyszenie Wizna 1939, główny organizator obchodów na Górze Strękowej, zainaugurowało działania mające doprowadzić do powstania muzeum bitwy.

-Dzisiaj rozpoczynamy społeczną akcję budowy Muzeum Bitwy pod Wizną, które miałoby znajdować się u podnóża Góry Strękowej - powiedział Dariusz Szymanowski prezes Stowarzyszenia Wizna 1939. - Chcemy aby powstał tu niewielki obiekt, w którym będzie można wysłuchać wykładu i poznać historię walk. Ale przede wszystkim będzie to miejsce, w którym zostaną złożone relikwie wydobyte w czasie ekshumacji kpt. Wł. Raginisa. Według założeń muzeum miałoby zainaugurować swoją działalność za dwa lata, w 80. rocznicę bitwy pod Wizną.

Wizna, Strękowa Góra, a także umocniony rejon twierdzy Ossowiec, są niezwykłymi miejscami, dokumentującymi wysiłek wojenny II Rzeczypospolitej. Żołnierze września 1939 r. próbowali wykonać niewykonalny wówczas rozkaz obrony Ojczyzny. Warto odwiedzić te miejsca, złożyć hołd bohaterskim żołnierzom i pamiętać o ofierze ich życia. Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniają się do godnego upamiętnienia Miejsc Pamięci Narodowej. Zdecydowanie popieramy ideę utworzenia Muzeum Bitwy pod Wizną.

O bohaterskich żołnierzach z pod Wizny szwedzki zespół „Sabaton” ułożył balladę rockową. Oto link:

https://www.youtube.com/watch?v=yJAcuHWfTno

Cześć i Chwała Bohaterom!

M. Ł.

*Kapitan Władysław Raginis został pośmiertnie w 1970 r. odznaczony Orderem Virtuti Militari, a w 2012 roku awansowany do stopnia majora. Również jego podkomendny por. Stanisław Brykalski  został pośmiertnie awansowany na stopień kapitana.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04