Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pogrzeb ostatniego oficera spod Monte Cassino mieszkającego na Śląsku

25 sierpnia 2017 r. w Katowicach-Bogucicach odbył się pogrzeb kpt. w st. spocz. Kazimierza Ziajki – ostatniego oficera spod Monte Cassino mieszkającego na Śląsku. Podczas uroczystości pogrzebowych Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Szymon Kocot.

Ceremonia pogrzebowa z asystą wojskową i z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Karpaty” odbyły się w Rzymskokatolickiej Parafii p.w.  św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach.

XXX

Kpt. w st. spocz. Kazimierz Ziajka zmarł 19 sierpnia 2017 r., wieku 94 lat w Katowicach. Był żołnierzem 2 Korpusu, ostatnim oficerem biorącym udział w bitwie o Monte Cassino, zamieszkałym w Woj. Śląskim. Urodził się 6.12.1922 r. w Rymanowie koło Sanoka.  

 

W kwietniu 1940 r. został aresztowany przez Sowietów w Brodach i deportowany do Kazachstanu. W lutym 1942 r. korzystając z amnestii zaciągnął się w Guzar w Uzbekistanie do armii gen. Andersa. Od maja 1942 r. służył w 4 batalionie 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Pod Monte Cassino walczył na wzgórzu 593. Następnie brał udział w walkach o Ankonę i nad rzekami  Senio  oraz Santerno. W grudniu 1947 r. wrócił do Polski. Zamieszkał na stałe w Katowicach.

 

Kpt. w st. spocz. Kazimierz Ziajka był odznaczony między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino.

Szymon Kocot

  • 01
  • 02