Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody Dnia Pamięci o Poległych w Misjach Wojskowych

21 grudnia 2017 r. w Warszawie odbyły się centralne obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Jacek Roszkowski, który jest jednocześnie dyrektorem Muzeum Misji Zagranicznych Wojska Polskiego w Feliksowie k. Warszawy.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego celebrowaną w intencji poległych i zmarłych w misjach i operacjach poza granicami państwa oraz ich rodzin.

W południe przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa obok Centrum Weterana odbyła się dalsza część uroczystości, w  których wzięli udział m.in.: Anna Maria Anders – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Bartłomiej Grabski - podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony, rodziny poległych żołnierzy, weterani misji zagranicznych, kombatanci. Na Skwerze Pamięci odczytany został Apel Poległych, po czym nastąpiło odsłonięcie tablic poświęconych ośmiu żołnierzom, którzy zginęli w czasie służby w Afganistanie. Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Następnie rodziny poległych oraz zaproszeni goście udali się do siedziby Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach, gdzie z udziałem kierowniczej kadry MON na czele z ministrem Antonim Macierewiczem oraz dowódczą kadrą Sił Zbrojnych RP i przedstawicielami duszpasterstw wojskowych oraz organizacji pozarządowych zrzeszających i działających na rzecz weteranów odbył się koncert świąteczny w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Szczególnym momentem uroczystości była ceremonia wręczenia rodzinom poległych żołnierzy statuetek. Minister Antoni Macierewicz wręczył statuetki - miniatury pomnika poświęconego Poległym w Misjach i Operacjach Poza Granicami Państwa - ośmiu rodzinom żołnierzy. Na zakończenie uroczystości odbyło się spotkanie wigilijne, podczas którego harcerze przekazali szefowi MON i weteranom Betlejemskie Światełko Pokoju.

XXX

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa obchodzony był już po raz trzeci. Obchody odbywają się corocznie w rocznicę największej tragedii w historii udziału polskich sił zbrojnych w działaniach poza granicami kraju.  21 grudnia 2011 r. w afgańskiej prowincji Ghazni patrol Zespołu Odbudowy Prowincji najechał na minę pułapkę. W wyniku eksplozji zginęło pięciu żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Podobnie jak w poprzednich latach na terenie całej Polski wspominano polskich żołnierzy i pracowników wojska, którzy oddali życie pełniąc zadania poza granicami Ojczyzny.

(k)

Foto: J. Roszkowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04