Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości Upamiętniające Powstanie Styczniowe w Stalowej Woli

Członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej 20 stycznia 2018 r. uczcili 155 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego przy pomniku „Cześć poległym powstańcom 1863" znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie.

Po okolicznościowym wystąpieniu przybliżającym historię powstania, części poetyckiej i apelu poległych członkowie Koła ZOR RP, na czele z prezesem Koła Mateuszem Derylakiem, wzięli udział we mszy św. odprawionej w klasztorze kapucynów. W uroczystościach udział wzięli także: Fundacja ''Przywróćmy Pamięć'', Drużyna Harcerska ZHP im. Bronisława Kochana,  członkowie stowarzyszenia ''Kedyw'', strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr.2027 im Aleksandra Litwinowicza, Sokół Stalowa Wola oraz radni miasta Stalowa Wola i mieszkańcy miasta.

Po mszy św. członkowie stalowowolskiego Koła ZOR RP uczestniczyli w III Rozwadowskim Marszu Pamięci do Zaleszan. Celem nocnego marszu było zapalenie zniczy na mogiłach poległych oficerów Powstania 1863 porucznika Tytusa Stadnickiego i majora Zygmunta Ślaskiego rannych w bitwie pod Łążkiem i zmarłych na skutek odniesionych ran.

Niewiele wiadomo o samym Tytusie Stadnickim, za to wiemy że Edmund Ślaski urodził się  w 1831 r. Pochodził ze szlacheckiej rodziny Ślaskich herbu Grzymała. Był jednym
z bardziej znanych polskich uczestników powstania węgierskiego 1848 r., później oficerem wojsk austriackich, a po zwolnieniu z wojska, nauczycielem we Lwowie. Po wybuchu powstania styczniowego walczył w Lubelskiem, m.in. pod Hutą Krzeszowską 19-21 marca 1863. Jako kapitan walczył w oddziale Leona Czechowskiego, a następnie w stopniu majora dowodził utworzonym przez siebie oddziałem. Został ciężko ranny w potyczce pod Łążkiem w październiku 1863 r. Zmarł 22 października 1863 r. w Chwałowicach w wyniku odniesionych ran. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Zaleszanach.

 

Materiał telewizji regionalnej STELLA http://www.tvkstella.pl/news/fullnews.php?fn_id=6190

(M.D.)

  • 01
  • 01a
  • 02