Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 155 rocznicy Powstania Styczniowego w Modlinie

28 stycznia 2018 r. przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w obchodach 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Twierdzy Modlin.

ZOR RP reprezentowali: ppłk w st. spocz. Józef Szatkowski – wiceprezes ZG oraz Elżbieta Wiercińska.

Uroczystości rozpoczęła msza św. za ojczyznę odprawiona w kościele i parafii pw. św. Barbary, której proboszczem jest ks. kan. Janusz Nawrocki. W kazaniu ks. kan. Janusz Nawrocki powiedział m.in.: Tym wydarzeniem otwieramy w Twierdzy obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Nie byłoby roku 1918, gdyby zabrakło ofiary życia powstańców styczniowych. Wiele o tym nam mówią mury naszej twierdzy, w której byli więzieni, torturowani i skąd byli wysyłani na Sybir nasi powstańcy, wiele o tym mówią ich groby, które znajdują się na naszym cmentarzu.

Po uroczystej liturgii, odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Chóru „Lira” Parafii św. Wojciecha w Nasielsku pod batutą Joanny Ostaszewskiej.

W uroczystej procesji wierni wraz z kapłanami udali się do kaplicy w miejscu kaźni powstańców, znajdującej się w murach obronnych. Pięć lat temu ufundowano w niej dwie tablice upamiętniające powstańców styczniowych. Przedstawiciele ZOR RP, władz miejskich, mieszkańców, duchowieństwa i młodzież złożyli kwiaty przed ołtarzem, w którym widnieje obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

(k)

Foto: E. Wiercińska

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04