Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Urny z ziemią z pól bitewnych złożone pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza  w Lublinie

3 lutego 2018 r. delegacja Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła w uroczystości złożenia urn z ziemią z partyzanckich pól bitewnych Lubelszczyzny do nowej niszy pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na cmentarzu wojennym przy ul. Białej w Lublinie.

Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: Lech Marczak – prezes Okręgu oraz kpt. w st. spocz. Zdzisław Łoziński.

Pod płytą na cmentarzu wojennym spoczęło 15 urn z ziemią z partyzanckich pól bitewnych Lubelszczyzny, które były przy pierwotnym pomniku. 16 urnę z ziemią z Wołynia dołączyli byli żołnierze 27. Dywizji Wołyńskiej.

Urny z ziemią spoczywały wcześniej w niszy Pomnika Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim, a wcześniej w krypcie Pomnika Partyzantów Lubelszczyzny na obecnym Placu Teatralnym. Na odnowionym Placu Litewskim wrócono do przedwojennej formy Pomnika Nieznanego Żołnierza. Ten z lat sześćdziesiątych został przeniesiony na cmentarz.

Uroczystość odbyła się z udziałem pocztów sztandarowych, a oprawę wojskową zapewniło Dowództwo Garnizonu Lublin.

Zdzisław Łoziński

  • 00
  • 01
  • 02
  • 03