Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W Starych Babicach upamiętniono ofiary zbrodni Katyńskiej i tragedii smoleńskiej

15 kwietnia 2018 r. Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Starych Babicach było współorganizatorem uroczystości patriotyczno - religijnej upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej.

Uroczystości w Starych Babicach rozpoczęły się tradycyjnie mszą św. Kościół był wypełniony po brzegi, piękną oprawę muzyczną zapewnił Chór „Babiczanie” i Gminna Orkiestra Dęta pod batutą Zbigniewa Załęskiego, który specjalnie na tę okazję opracował na oba zespoły „Marsz Sybiraków”. Nie zabrakło również wspaniałego wykonania „Boże coś Polskę” wieńczącego muzycznie całą mszę św.

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe: babickich kombatantów, których reprezentował poczet ZOR RP, Policji, Straży Gminnej, OSP Stare Babice i Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Starych Babicach. Rolę dowódcy pocztów sztandarowych objął Marcin Łada - wiceprezes ZG i Prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach. Razem z nim w składzie pocztu sztandarowego ZOR RP byli: Stanisław Chrapek (sztandarowy) i chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński. Tuż obok pocztu ZOR RP stał ostatni z żyjących babickich kombatantów 94 letni por. w st. spocz. Stanisław Kulicki.

Po mszy św., uczestnicy uroczystości przeszli z kościoła do pobliskiej Alei Dębów Katyńskich, gdzie przed tablicą (kapliczką) Matki Bożej Katyńskiej delegacje samorządowców i instytucji z gmin, z Powiatu Warszawskiego Zachodniego (razem ze starostą Janem Żychlińskim) i Warszawy (z burmistrzem Żoliborza Krzysztofem Buglą) złożyły kwiaty. Nie zabrakło także przedstawicieli parlamentarzystów.

W uroczystości uczestniczyło wielu mieszkańców gminy Stare Babice oraz członkowie i sympatycy babickiego Koła ZOR RP im. Obrońców Radiostacji Babice. W Alei Dębów Katyńskich odegrano hymn państwowy, okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Gminy Krzysztof Turek. Odczytano także listy skierowane do zebranych od Jana Józefa Kasprzyka Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także od posłanki Kingi Gajewskiej. Przy Dębach Pamięci uczniowie SP w Starych Babicach zapalili znicze, po czym chwilą ciszy uczczono pamięć ofiar naszych narodowych tragedii.

Trzecia część uroczystości, odbyła się w nowej sali widowiskowej w Zielonkach -Parceli, w kompleksie budynków Szkoły Podstawowej i Domu Kultury. Na scenie głos zabrał wiceprezes ZG Marcin Łada, który przypomniał historię powstania babickiej Alei Dębów Katyńskich, upamiętniającej Polską Golgotę Wschodu. Pogratulował także władzom gminy powstania nowego wspaniałego obiektu, który może służyć nie tylko działalności kulturalnej, ale także propagowaniu historii Polski. Na zakończenie swojej wypowiedzi prezes babickiego Koła ZOR RP zapowiedział prelekcję profesora Tadeusza Wojciecha Wolszy, pt. „Zbrodnia katyńska 1940 r. Świadkowie i świadectwa z polskiej i zagranicznej proweniencji”.

Prof. Tadeusz Wolsza przyjechał do babickiej gminy na zaproszenie babickiego Koła ZOR RP i wójta Gminy Stare Babice. Jest wybitnym ekspertem w dziedzinie tematyki zbrodni Katyńskiej, członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, a także pracownikiem Polskiej Akademii Nauk i wykładowcą Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 1 kwietnia 2018 r. prof. Wolsza został także przewodniczącym Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Podczas prelekcji prof. Wolsza przedstawił nieznane szerszej publiczności aspekty zbrodni katyńskiej i mechanizmy niemieckiej propagandy tej tragedii, które uruchomione zostały w 1943 r. Mało kto wie, że Niemcy po odkryciu masowych grobów polskich oficerów przywieźli tam około 30 tys. osób z państw okupowanej Europy. Wśród nich było także wielu żołnierzy Wehrmachtu, którym pokazywano Katyń, jako przestrogę przed poddaniem się sowietom, zagrzewając ich w ten sposób do bardziej ofiarnej walki. Profesor Wolsza omawiał także zagadnienie losu Polaków wizytujących Katyń w 1943 r., którzy zostali tam przywiezieni przez Niemców.

Dziękujemy panu Profesorowi za ciekawy wykład. Osobom zainteresowanym tą tematyką polecamy serdecznie książki prof. Tadeusza Wolszy m.in. „To co widziałem przekracza swą grozą najśmielsze fantazje, wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku” i „Katyń to już na zawsze katy i katowani, w polskim Londynie o sowieckiej zbrodni w Katyniu (1944-1956)”.

Pamięć o Katyniu musi trwać. Ideą powstania babickiej Alei Dębów Katyńskich była nie tylko potrzeba upamiętnienia ofiar naszych narodowych tragedii, ale także potrzeba propagowania wiedzy na tematy historyczne i popularyzowania jej w społeczeństwie. Stąd nasza praca przy organizacji rajdów historycznych, lekcji historii, różnych uroczystości, prelekcji i okolicznościowych spotkań.

Dziś w jubileuszowym roku 100 rocznicy Niepodległości Polski nasze marzenia o współdziałaniu wielu czynników: samorządowców, lokalnych patriotów, naukowców i młodzieży- w celu propagowania wiedzy historycznej zostają stopniowo realizowane. Dziękujemy za to współdziałanie i życzymy wszystkim satysfakcji z dalszej wspólnej pracy dla dobra młodego pokolenia i przyszłości naszej Ojczyzny.

M.Ł.

Fot. Michał Starnowski (https://babice24.pl/artykul/katyn-i-smolensk-w/436014), Kamil Malinowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04