Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Debata historyczna „100 + 1 od odzyskania niepodległości” w Czosnowie

17 stycznia 2019 r., delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, na zaproszenie organizatorów, uczestniczyła w debacie historycznej zorganizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Czosnów oraz wójta Gminy Czosnów.

ZOR RP reprezentowali: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, Marcin Łada – wiceprezes ZG, mjr w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG.

W debacie udział wzięli prof. Jan Żaryn, ks. prof. Józef Mandziuk, ks. prof. Waldemar Graczyk oraz dr Jolanta Załęczna. Moderatorem dyskusji była Katarzyna Grabska – Gliwka.

Gościem honorowym debaty był 105 – letni kombatant kpt. w st. spocz. Andrzej Rak, najstarszy mieszkaniec Gminy Czosnów i ZOR RP.

Podczas dyskusji zaproszenie goście w kilkunastominutowych wystąpieniach omówili m.in. rolę Ignacego Jana Paderewskiego, duchowieństwa i pracy pozytywistycznej dla odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zaproszony jako regionalista Maciej Krawczak, który jak sam podkreślił, nie jest historykiem, ale prawnikiem, nie mówił nt. odzyskania niepodległości przez Polskę, tylko o historii Gminy Czosnów. Niektóre przedstawiane przez niego wątki wywołały polemikę. Jednym z polemistów był mjr w st. spocz. Janusz Zajączkowski, który sprostował niektóre stwierdzenia M. Krawczaka. Wskazał również na konieczność kontynuacji ekshumacji na Cmentarzu w Palmirach i prowadzenia lekcji w szkołach nt. historii Gminy Czosnów.

Antoni Kręźlewicz - wójt Gminy Czosnów podkreślił, że za mało mówi się o roli Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego. Dodał jednocześnie, że dyskusja wykazała, że istnieje konieczność organizowania kolejnych debat.

Na zakończenie wysłuchano koncertu Alto – Violin Duo oraz dwóch pieśni patriotycznych wykonanych przez mł. chor. w st. spocz. Hilarego Jechowicza.

(k)

Foto: M. Łada

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04