Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Znicze na grobach powstańców styczniowych w Powiecie Zawierciańskim

22 stycznia 2019 r., z okazji 156 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, Paweł Jędrusik – członek Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Zawierciu, wchodzącego w skład Okręgu Śląskiego wspólnie z prezesem Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciejem Świderskim odwiedzili groby powstańców styczniowych, zapalając na nich znicze.

Zawiercie w 1863 roku leżało w pobliżu granicy Prus i Austrii przy kolei wiedeńskiej stąd było miejscem przerzutów broni dla powstańców oraz znajdowało się w pobliżu szlaku przemarszów oddziałów powstańczych. W rejonie Zawiercia w 1863 roku doszło do kilku poważniejszych potyczek z wojskami rosyjskimi np: 22.03.1863 – potyczka pod Kużnicą Masłońską, 1.03.1863 roku pod Mrzygłodem. a 25 kwietnia 1863 roku pod Łazami.

W Zawierciu w dzielnicy Wydra Zielona znajduje się pomnik poległych powstańców w potyczce pod Kużnicą Masłońska – jest on wpisany do rejestru jako MPN. W rejonie ul. M. Reja w Fugasówce gm. Ogrodzieniec znajduje się także grób powstańców spod Kużnicy Masłońskiej, który odwiedzono i dokonano jego lustracji.

Kolejnym miejscem gdzie zapalono znicz był krzyż przy ul. 11 listopada w Zawierciu. Krzyż ten został postawiony na miejscu mogiły trzech powstańców styczniowych, którzy polegli w potyczce pod Mrzygłodem. Odwiedzono także groby 2 mieszkańców Zawiercia - uczestników powstania styczniowego, które znajdują się na cmentarzu w Zawierciu.

Paweł Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04