Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie ZOR RP w Stalowej Woli upamiętnili 158.  rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

23 stycznia 2021 r., w celu upamiętnienia 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wraz z innymi organizacjami proobronnymi spotkali się na Cmentarzu Parafialnym w Stalowej Woli - Rozwadowie przed Pomnikiem Powstańców Styczniowych.

Przed Pomnikiem Powstańców Styczniowych zgromadzili się członkowie Koła ZOR RP w Stalowej Woli: Krzysztof Pąk i Mariusz Świeca oraz przedstawiciele 54-tej Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej ZHP, dowódca Polowej Drużyny Sokoła i prezes Fundacji „Przywróćmy Pamięć".

Uczestnicy obchodów zapalili  znicze na mogiłach powstańców, w tym ks. Jana Leszczyńskiego (późniejszego proboszcza w Gorzycach), Ambrożego herbu Ślepowron Sługockiego i ks. Bernarda Birkenmajera, emisariusza Rządu Narodowego, który odpowiedzialny był za przemyt broni i amunicji z Galicji do Królestwa Kongresowego (w 1875 r. został proboszczem w Rozwadowie, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli) Udali się też do Zaleszan, by oddać cześć dwóm powstańcom styczniowym - mjr. Edmundowi Ślaskiemu oraz por. Tytusowi Stadnickiemu - poległym w 1863 roku.

 

XXX
Powstanie styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 r., było najdłuższym z polskich powstań. Od początku jego istnienia walka przybrała formę walki partyzanckiej. W ciągu kilkunastu miesięcy trwania, wzięło w nim udział prawie 200 tys. uczestników, z czego jednocześnie na polu walki liczba ta nie przekraczała 30 tys. powstańców. Stoczono ponad 1,2 tys. bitew i potyczek w Królestwie, na Litwie oraz na Białorusi i Ukrainie. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyły w drogę na zesłanie na Sybir. Mimo klęski wzmocnione zostało poczucie narodowej solidarności wśród Polaków.

Krzysztof Pąk

Mariusz Świeca

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04