Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Prace porządkowe na placu Katyńskim w Częstochowie z udziałem ZOR RP

28 września 2021 r., z inicjatywy naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Rafała Piotrowskiego, z udziałem członków Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, przeprowadzono prace porządkowe na placu Katyńskim w Częstochowie.

W czynnościach porządkowych brali udział członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy RP w Częstochowie: Rafał Kluba i Dariusz Sil, opiekun klasy mundurowej Zbigniew Prokop wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie. Prace porządkowe polegały na umyciu tablic pamiątkowych, usunięciu chwastów, uprzątnięciu opadłych liści.

Plac Katyński zlokalizowany w dzielnicy Zawodzie powstał w związku z ogólnopolską akcją "Katyń-ocalić od zapomnienia" w roku 2010, tuż przed 70. rocznicą zbrodni Katyńskiej. Jest to miejsce pamięci osób pomordowanych w ZSRR z rozkazu Stalina w 1940 roku - w Katyniu, Charkowie, i Twerze z regionu częstochowskiego. Dla każdej upamiętnionej osoby umieszczono imienną tabliczkę i posadzono dąb.  Po smoleńskiej tragedii w 2010 r. dosadzono jeszcze dwa dęby – poświęcone pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Przygotowano również drugą tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Podczas obchodów otwarcia placu Tadeusz Wrona – pracujący wówczas w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – przekazał do częstochowskiego muzeum list prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego do mieszkańców miasta z wyrazami wdzięczności za zaangażowanie w obchody. Był to jeden z ostatnich dokumentów, które podpisał prezydent Lech Kaczyński przed wylotem do Katynia.

Artur Wojciechowski

Foto: Rafał Kluba, Zbigniew Prokop

  • 11
  • 12
  • 13
  • 14