Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Prelekcja  „Wojenna tułaczka Jana Janika do Niepodległej Polski” w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu i medal dla Damiana Liszczyka

4 listopada 2021 r., podczas zorganizowanej w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza w Zawierciu prelekcji nt. II wojny światowej, członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej st. kpr. rez. Damian Liszczyk odznaczony został honorową odznaką „Bitwa Warszawska”.

Odznaka została nadana za wieloletnie działania związane z propagowaniem historii Polski, dbanie o Miejsca Pamięci Narodowej oraz organizowanie i uczestnictwo w wielu patriotycznych uroczystościach związanych z walkami o niepodległość Polski. Odznaczenie zostało nadane przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, na wniosek prezesa Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, Macieja Świderskiego.

Prelekcję zatytułowaną „Wojenna tułaczka Jana Janika do Niepodległej Polski” zorganizował Klub Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, a wygłosił ją regionalista Sławomir Gębka.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, młodzież ze Szkół Podstawowych Nr 6 oraz Nr 9 w Zawierciu wraz z gronem pedagogicznym oraz mieszkańcy Zawiercia.

Spotkanie rozpoczęto minutą ciszy w związku z odejściem na „wieczną wartę” zasłużonego członka Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej ppłk. Stefana Słopieckiego.

        

Następnie, prelegent Sławomir Gębka, przedstawił życiorys Jana Janika, który urodził się 27 lipca 1921 roku. Mieszkał w Zawierciu, natomiast pracował na kolei w Łazach, następnie po wkroczeniu Niemców do Zawiercia został wysłany w lutym 1940 roku na przymusowe roboty do Norymbergi, które były początkiem „ wojennej tułaczki” bohatera prelekcji. Wojenne zawirowania sprawiły, że Jan Janik trafił do 2 Korpusu Polskiego armii generała Władysława Andersa, gdzie pełnił funkcję kierowcy. Warto wspomnieć, że w czasie służby zetknął się z niedźwiedziem Wojtkiem. Po wojnie wyjechał do Wielkiej Brytanii, skąd powrócił do Ojczyzny. W 1991 roku został członkiem Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. Jan Janik zmarł 27 lipca 2000 roku, został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Zawierciu.

Tekst i zdjęcia: Damian Liszczyk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04