Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Koła ZOR RP w Stalowej Woli zapalili znicze w miejscach pamięci

29 października 2022 r., podobnie jak w latach ubiegłych, członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli, przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, posprzątali i zapalili znicze w miejscach pamięci, upamiętniających Polaków, którzy zostali rozstrzelani i zamordowani przez niemieckiego okupanta w okresie II wojny światowej.

Upamiętniono Polaków spoczywających na cmentarzach w Kalenne Gmina Janów Lubelski, Kochany Gmina Pysznica i w miejscowości Charzewice Gmina Stalowa Wola, akcja przeprowadzona w dniu 29 -10-2022 r. przez Krzysztofa Pąk i Mariusza Swiecę

                                              

Kalenne

Hitlerowcy spacyfikowali wieś Kalenne, paląc domy i mordując mieszkańców. Rano 2 października 1942 roku hitlerowcy otoczyli wieś, w której palili dom po domu, a także miejscową szkołę i karczmę. Gdy mieszkańcy zaczęli uciekać z płonących gospodarstw okupanci zaczęli do nich strzelać z ciężkiego karabinu maszynowego, ustawionego w centrum miejscowości. Oprócz Kalennego w tym samym czasie Niemcy spacyfikowali przy użyciu lotnictwa także pobliski Gwizdów i Ciechocin.

Zginęło 77 osób, w tym dzieci, kobiety i starcy, z których większość to mieszkańcy Kalennego – 60 osób, z Gwizdowa – 11 osób i z Ciechocina – 6 osób.

                                                

Kochany

Pacyfikacja wsi Kochany miała miejsce 30 września 1942 roku w godzinach porannych. Wieś ta liczyła wówczas ponad 80 osób. W tym dniu większości dorosłych nie było w domach, pracowali w polu lub z obawy przed Niemcami, ukrywali się w lesie. We wsi pozostały osoby starsze, a pod ich opieką małe dzieci. Rodzice liczyli, że nawet gdyby Niemcy przyjechali, to oszczędzą starszych i dzieci. Niestety, tak się nie stało. Niemieccy oprawcy zabijali bez litości, maleńkie dzieci, bezbronne kobiety i starców, a zabudowania spalili. W półtorej godziny pozbawionych życia zostało 20 dzieci (4 dzieci nie miała jeszcze roku, 4 miała dopiero dwa lata i 12 była w wieku powyżej trzech lat), 12 kobiet (w tym Janinę Rżewską, która spodziewała się dziecka i Annę Surowaniec, która karmiła swojego nowonarodzonego synka) oraz 5 mężczyzn (w tym niepełnosprawnego Władysława Stręciwilk). Pozostała rozpacz i zgliszcza domów.

                                                

Charzewice

Z rąk Niemców zginęło 25 osób w 1943 r - na "Maźnicy" w Charzewicach. Była to odpowiedź Niemców za zlikwidowanie niemieckiego zarządcy majątku Lubomirskich w Charzewicach Martina Fuldnera przez dwóch Polaków, którzy wykonali na nim i jego rodzinie wyrok w imieniu Sądu Podziemnego AK Rzeczypospolitej Polskiej. Niemcy zareagowali wydając obwieszczenie o rozstrzelaniu 25 zakładników, w przypadku nie schwytania morderców przez mieszkańców Rozwadowa i okolic.

K. Pąk i M. Świeca

  • 01
  • 02
  • 03