Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„…to droga do niepodległej …”. 38 tomik wierszy Kazimierza Szczerbatko

W grudniu 2022 r. ukazał się kolejny tomik wierszy autorstwa Kazimierza Szczerbatko. Jest to już 38 tomik, tym razem składający się z dwunastu wierszy, poświęcony drodze jaka prowadziła do odzyskania niepodległości przez Polskę i walki w jej obronie w czasie wojny polsko - bolszewickiej w 1920 r. i II wojny światowej.

 

W wierszu „Jesień wita” autor pisze o Pierwszej Kompanii Kadrowej, która jako pierwsza wskazała drogę do wolności w 1914 r., a w wierszu „Piękny lipcowy dzień” opisuje entuzjazm z jakim mieszkańcy witali wkraczające do Lublina oddziały polskie w lipcu 1915 r. Podkreśla, że „brawurowy wjazd przepędził bolszewików, zajął miasto, pozbywszy się Austriaków”, co pozwoliło utworzyć pułk walczący później pod Kostiuchnówką.

 

 

Wiersz „Błękit” autor poświęca walce w obronie nowo odzyskanej niepodległości i walkom pod Ossowem, które przyczyniły się do niewpuszczenia wroga do Warszawy. Podkreśla, że tak jak kiedyś „Pani Jasnogórska Królowa Narodu” obroniła Polskę przed Szwedami, tak teraz czyniąc „cud nad Wisłą” zatrzymała „pożogę bolszewicką”.

 

 

Walce w obronie Ojczyzny poświęca autor wiersz „Bomby”, opisując bombardowanie Zakroczymia 10 września 1939 r. i okres okupacji w tym mieście. Wiersz kończy zdaniem „”wolność, wolno odbudowuje się miasteczko, pięknieje …” .

 

 

W wierszu „Polska” autor wskazuje, że „Ojczyzna wolna zaczyna swój początek w domu rodzinnym…, w sercu każdego Polaka”, a w wierszu „Historia” apeluje „uczmy prawdziwej historii Narodu” oraz „wzorców poświęcenia dla Ojczyzny”.

 

 

Tomik uzupełniają wiersze ukazujące Zakroczym w retrospekcji historycznej, a także jego przyrodę.

 

(ak)

  • 01