Członkowie Okręgu Małopolskiego, uczcili w Krakowie 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Delegację Okręgu Małopolskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej stanowili: mjr rez. Radosław Gądek – prezes Okręgu, ppłk Grzegorz Klose oraz por. Dawid Goliński.
Dla uczczenia obchodów, na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, delegacja złożyła znicz na mogile, w której spoczywają uchodźcy przybyli do Krakowa po upadku Powstania Warszawskiego w październiku i listopadzie 1944 roku.
O godzinie 17.00 w całej Małopolsce wybrzmiały syreny alarmowe. Trwający jedną minutę sygnał jest ogólnopolskim gestem uczczenia pamięci bohaterów walczących przez 63 dni, celem wyzwolenia naszej stolicy.
XXX
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. Była to największa zbrojna akcja polskiego podziemia w okupowanej Europie – walczyło około 40–50 tysięcy powstańców, a walki trwały 63 dni. W ich trakcie zginęło około 18 000 powstańców, rannych zostało około 25 000, a straty cywilne sięgnęły ok. 180 000 osób. Około 500 000 mieszkańców Warszawy zostało wypędzonych ze zniszczonego miasta.
Powstanie Warszawskie, mimo swojego tragicznego finału, stało się jednym z najważniejszych symboli odwagi i walki o wolność w historii Polski. Powstańcy, w większości bardzo młodzi ludzie, wykazali się niezwykłym bohaterstwem, broniąc miasta w obliczu przeważających sił wroga i braku realnego wsparcia z zewnątrz. Uczestnicy walk nie walczyli jedynie o wyzwolenie stolicy, ale przede wszystkim o honor, wiarę w niepodległą Polskę i nadzieję na wolność dla przyszłych pokoleń. Dziś Powstanie Warszawskie jest dla Polaków nie tylko lekcją historii, lecz także przypomnieniem o wartości solidarności i determinacji w obronie ojczyzny.
Tekst: D.G.
Zdjęcia: G.K.