Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Historyczna gra terenowa

27 września 2014 r. Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Starych Babicach zaangażowało się w przeprowadzenie na terenie gminy rajdu pieszego z elementami historycznej gry terenowej pt. „Warszawa 1939”.

Głównymi organizatorami rajdu było Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie oraz Stowarzyszenie Historyczne Cytadela. zorganizowały rajd pieszy z elementami historycznej gry terenowej pt. „Warszawa 1939”. Partnerem rajdu była także Wojskowa Akademia Techniczna.

Rajd poświęcony był pamięci żołnierzy: Batalionu Stołecznego, III batalionu  26 Pułku Piechoty oraz Lotniczego Oddziału Szturmowego, które walczyły na odcinku obronnym „Warszawa Zachód” we wrześniu 1939 roku. Uczestnicy rajdu- dzieci i młodzież szkolna wraz z nauczycielami przemierzyli trasę ok. 9 km i odwiedzili 9 punktów historycznych. Organizatorzy postawili przed nimi różne zadania do wykonania, wśród nich były m.in. odnalezienie pozostałości masztów Radiostacji Babice, oddanie hołdu żołnierzom WP, powstańcom warszawskim i ofiarom wojny na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach. Ostatnimi elementami rajdu były zawody strzeleckie z broni pneumatycznej  i rekonstrukcja walk wrześniowych przeprowadzona na poligonie Wojskowej Akademii Technicznej. Koordynatorem projektu był edukator IPN Marcin Łaszczyński.

Członkowie ZOR RP: Marcin Łada – wiceprezes ZG i Kamil Malinowski pełnili kilkugodzinną wartę na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach. Opowiadali przybyłym grupom o historii cmentarza i działaniach wojennych  w 1939 r. w tym rejonie. Na zakończenie rajdu uczestniczyli w jego podsumowaniu, bardzo uradowani z tego, że II miejsce w rajdowych zmaganiach przypadło reprezentacji Gimnazjum w Koczargach Starych czyli szkole położonej na terenie babickiej gminy. Dla porządku dodajmy, że zwycięzcami rajdu byli uczniowie z Gimnazjum nr 30 z Warszawy. Serdecznie Gratulujemy!

Młodzież podczas rajdu mogła zobaczyć autentyczne miejsca walk z Kampanii Wrześniowej 1939 r. Żywa lekcja historii zorganizowana wspólnie  z rekonstruktorami odtwarzającymi z pietyzmem rolę żołnierzy Wojska Polskiego i członkami babickiego Koła ZOR RP na pewno na długo pozostanie w ich pamięci, zwłaszcza że odbyła się w 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Marcin Łada

Fot. Kamil Malinowski

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4