Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Z wizytą w Sumach na Ukrainie

W dniach 5 - 8 maja 2016 r. Zbigniew Jurkowski członek Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej, a jednocześnie radny Rady Miasta w Lublinie, w ramach delegacji reprezentującej Lublin odwiedził partnerskie miasto Sumy we Wschodniej Ukrainie.

W skład delegacji, która zaproszona została przez Mera Miasta Sumy – Ołeksandra Łysenko, wchodził również Józef Husarz z kancelarii prezydenta Miasta Lublin.

Kulminacyjnym momentem pobytu była uroczystość nadania nazwy „Ulica Jana Pawła II” i „Ulica Lubelska” z udziałem Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorza Peczkisa, Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie Janusza Jabłońskiego i wicekonsula Jana Zdanowskiego.

Następnie delegacje udały się na wspólne nabożeństwo z przedstawicielem Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej do kościoła rzymskokatolickiego pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Przy kościele goście i mer zapalili znicze przy młodych dębach, które zostały posadzone ku pamięci zamordowanych w Katyniu polskich oficerów. Proboszczem kościoła jest lublinianin, ksiądz Wojciech Stasiewicz.

Na Centralnym Cmentarzu Miejskim, goście z Polski wraz z władzami Miasta Sumy i obwodu złożyli kwiaty u stóp pomnika Wojska Polskiego, gdzie pochowano żołnierzy zmarłych w szpitalu wojskowym w latach 1941 – 1945.

Mer Miasta Sumy podkreślił, że: Nasza współpraca z Lublinem z każdym rokiem będzie się pogłębiać z korzyścią dla obu miast. Pragnę podziękować za to, że odwiedziliście nasze miasto i na wszelkie sposoby wspieracie nas w tym trudnym dla naszego kraju czasie.

Delegacja wraz przedstawicielami biznesu z Lublina i okolic uczestniczyli również w Forum Ekonomicznym zorganizowanym przez Okręgową Izbę Gospodarczą w Sumach oraz administrację obwodową.

W drodze do Miasta Sumy, Lublinianie odwiedzili barokową perełkę, kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, pozostałości posiadłości Olizarów, którzy założyli ten kościół w 1608 roku. Proboszczem tej parafii jest lwowiak, ks. dr Andrzej Baczyński.

 Józef Husarz

 Foto: Zbigniew Jurkowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04