Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

104 urodziny kpt. Andrzeja Raka – najstarszego członka ZOR RP

Kpt. Andrzej Rak jest kombatantem i najstarszym członkiem Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 15 marca 2018 r. świętował 104 urodziny. Życzenia i gratulacje złożyli kpt. Andrzejowi Rakowi podczas posiedzenia Zarządu Głównego w dniu 17 marca 2018 r. członkowie Związku z prezesem ZG z płk rez. Alfredem Kabatą.

Kpt. w st. spocz. Andrzej Rak na wniosek ZG ZOR RP został odznaczony Medalem Za Zasługi Dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, otrzymał również okolicznościową statuetkę, którą w imieniu ZOR RP wręczył mu płk rez. Alfred Kabata. Odczytano i przekazano na ręce jubilata listy okolicznościowe od minister Anny Marii Anders, Światowego Związku Żołnierzy AK i płk. rez. Alfreda Kabaty.

W liście skierowanym do kpt. w st. spocz. Andrzeja Raka minister Anna Maria Anders napisała m.in.: Dzisiejsze urodziny Pana kapitana przypominają nam o przypadającym w roku bieżącym 100 – leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości, której odrodzenia był Pan świadkiem, a także miał Pan to wielkie szczęście dorastać już Wolnej Polsce. Doświadczył Pan również tragedii ponownego utracenia Niepodległości w czasie II wojny światowej, a także ponownego jej odzyskania po kolejnym półwieczu. Mam nadzieję, że to tragiczne doświadczenie Pana pokolenia już nigdy nie będzie doświadczeniem kolejnych polskich pokoleń. Wierzę natomiast, iż jeszcze długo będzie Pan kapitan niósł sztafetę najstarszego żołnierza Związku Oficerów Rezerwy RP przypominając swoją osobą tamte dramatyczne wydarzenia młodemu pokoleniu Polaków.

XXX

Kpt. w st. spocz. Andrzej Rak w 1937 r. został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej i wcielony do 77 pułku piechoty, a następnie przeniesiony do kompanii wartowniczej 5 pułku lotniczego w Lidzie. Tu zastał go wybuch II wojny światowej. Po zbombardowaniu lotniska został zdemobilizowany i odesłany do domu. Stąd został wywieziony na Syberię do Kałuskiej Obłosti.

W listopadzie 1944 r. został zmobilizowany i wcielony do 1 Armii Wojska Polskiego na terenie ZSRR. Otrzymał przydział do 4 Samodzielnego Pułku Czołgów Ciężkich (60-tonowych), stanowiących desant czołgowy. Jego szlak bojowy wiódł przez Baranowicze, Królewiec, Pruszków, Warszawę, Kołobrzeg, Odrę, Nysę, Berlin i zakończył się na Łabie.

Za udział w II wojnie oraz działalność patriotyczną był wielokrotnie odznaczany. Odznaczony został m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2015 r. został uhonorowany przez Ministra Obrony Narodowej za zasługi wojenne szablą honorową.

(k)

Foto: Marcin Łada

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04