Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Tarnowskich Górach współorganizowany przez Okręg Śląski ZOR RP

8 listopada 2018 r., w Tarnogórskim Centrum Kultury, odbył się XI Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej zorganizowany przez Centrum Edukacji Ekonomiczno Handlowej im. Karola Goduli i Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, z jego prezesem mjr. rez. Krzysztofem Tomaszewskim.

Była to okazja do wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Honorowy patronat nad Konkursem objęli: Minister Obrony Narodowej, Marszałek Województwa Śląskiego, Delegatura Śląskiego Kuratorium Oświaty w Bytomiu  oraz poseł na Sejm RP Barbara Dziuk.

Patronem medialnym było lokalne czasopismo Tygodnik  „GWAREK".     

Konkurs został przeprowadzony w ramach ogólnopolskiego konkursu historycznego „Barwy Niepodległości – Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę” zorganizowanego przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej pod patronatem minister Anny Marii Anders – sekretarz stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów Do Spraw Dialogu Międzynarodowego oraz Jarosława Szarka – Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród zaproszonych gości, którzy przybyli do Tarnogórskiego Centrum Kultury byli między innymi:  przedstawiciel Śląskiego  Kuratorium Oświaty, radna Sejmiku Śląskiego, przedstawiciele Zarządu Powiatu Tarnogórskiego, dyrektorzy szkół.

Konkurs podzielono na dwie części. Na początku zaprezentowali się uczniowie tarnogórskiego Ekonomika, a następnie na scenie wystąpili przedstawiciele szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Występy oceniało jury w składzie: Teresa Sekuła
z Ekonomika, Tatiana Konatkiewicz-Brol z Ekonomika, wokalistka Beata Michalska oraz mjr rez. Krzysztof Tomaszewski – prezes śląskiego okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP.

Od 11 lat w tarnogórskim Ekonomiku, tak właśnie świętujemy odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Założenie było takie, a by w konkursie brali udział uczniowie naszej szkoły. Z czasem dołączyły do nas inne szkoły. A od poprzedniego roku współorganizatorem jest Związek Oficerów Rezerwy RP. Chcieliśmy, aby na 100-lecie Niepodległości konkurs miał szczególną oprawę i to nam się udało – powiedziała dyrektorka szkoły Joanna Stomska.

Zabierając głos mjr rez. Krzysztof Tomaszewski – prezes Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP powiedział m.in.: Cieszę się, że mogę brać udział w takim wydarzeniu. Razem budujemy muzyczny pomnik w hołdzie dla tych, którzy ginęli
w walce o wolność naszego kraju.

Na zaproszenie Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP uczestnikom konkursu zaprezentowali się żołnierze Wojsk Specjalnych z Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic przedstawiając om indywidualne wyposażenie żołnierza wojsk specjalnych. Obecny był również przedstawiciel WKU Gliwice, który przedstawił krótką informację na temat możliwości wstąpienia do służby wojskowej. W trakcie przerwy młodzież mogła zapoznać się również z umundurowaniem woskowym z lat wojennych i współczesnym prezentowaną przez młodzież szkolną.

Wyniki konkursu w kategorii - szkoły podstawowe i klasy III Gimnazjum:

1 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 45 Bytom – pieśń „Ojczyzno ma"

2 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Miedarach – pieśń „Przy piechocie fajno jest"

3   Szkoła Podstawowa w Zbrosławicach – pieśń „Dziś idę walczyć mamo'

Wyniki konkursu w kategorii - klasy Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej
im. Karola Goduli w Tarnowskich Górach:

1. Ia "Dziś idę walczyć mamo"

2. IIc "Wrócą chłopcy z wojny"

3. IIIa "Rozkwitały pąki białych róż"

Puchary i medale były ufundował Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

K. Tomaszewski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04