Laureaci ogólnopolskiego konkursu historycznego ZOR RP „100 – lecie III Powstania Śląskiego” w Częstochowie

Uczniowie dwóch szkół i świetlicy socjoterapeutycznej w Częstochowie rywalizowali w konkursie historycznym pt. „Częstochowa pamięta o powstańcach śląskich” Konkurs został przeprowadzony w ramach ogólnopolskiego konkursu historycznego „100 – lecie III Powstania Śląskiego” zorganizowanego przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z dyrekcją SP 50 im. gen. Wł. Sikorskiego, SP 19 im. Juliana Tuwima i Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom „Skrawek Nieba”.

Przedmiotem konkursu było przedstawienie najciekawszych miejsc w Częstochowie obrazujących pamięć o powstaniach śląskich w formie kartki pocztowej jako pracy autorskiej po miejscach związanych z powstaniami śląskimi i ich bohaterami.

Fundatorem nagród w konkursie był Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej – Zarząd Główny w Warszawie i wiceprezydent Miasta Częstochowy dr Ryszard Stefaniak, który także jest członkiem Koła ZOR RP w Częstochowie.

Nagrody i dyplomy uczniom częstochowskich szkół wręczyli członkowie Koła ZOR RP w Częstochowie Krzysztof Buchajczuk, Jacek Maduzia i Rafał Kluba. Szkoły biorące udział w konkursie reprezentowali dyrektor SP 50 Wiesław Kleszczewski (jest także członkiem częstochowskiego Koła ZOR) wraz z przewodniczącą jury Małgorzatą Turlejską, dyrektor SP nr 19 w Częstochowie Elżbieta Szaraniec wraz z przewodniczącą jury Dorotą Przystalską. Świetlicę socjoterapeutyczną reprezentował prezes Artur Hołubiczko wraz z przewodniczącą jury Joanną Nowakowską.

Konkurs odbył się w miesiącu kwietniu br., jednakże z uwagi na restrykcje związane z Covid-19 nagrody zostały wręczone w miesiącu czerwcu.

W Szkole Podstawowej nr 50 I miejsce zajęła Natalia Nowak z kl. 7a, II miejsce zajęła Kinga Szydłowska z kl. 7e i III miejsce zajęła Anna Kloś z kl. 8c. Ponadto komisja doceniając oryginalność prac przyznała wyróżnienie specjalne dla Natalii Idczak z kl. 7b.

W Szkole Podstawowej nr 19 I miejsce zajęła Anna Celebiaś z kl. 6, II miejsce zajął Ignacy Jaksender z kl. 7 i III miejsce zajęła Amelia Zygała z kl. 7. Ponadto komisja doceniając oryginalność prac przyznała wyróżnienie specjalne dla Mai Mikołajczyk z kl. 6.

W Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „Skrawek Nieba” I miejsce zajęli Paulina Basińska i Mateusz Pop, II miejsce zajął Sebastian Połacik i III miejsce zajęła Julia Kamińska.

Artur Wojciechowski

Foto: Krzysztof Buchajczuk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04