Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie ZOR RP na promocji książki „Mój przyjaciel Drago” autorstwa Pawła „Naval” Mateńczuka

11 września 2023 r., w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich, odbyło się spotkanie autorskie współczesnych bohaterów w ramach promocji książki pt. „Mój przyjaciel Drago”, Pawła „Naval” Mateńczuka. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W spotkaniu uczestniczyli: ppłk rez. Krzysztof Tomaszewski oraz mjr Grzegorz Klose – Prezes oraz członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Książka „Mój przyjaciel Drago” autorstwa Pawła „Naval” Mateńczuka to rozmowa dwóch weteranów, których losy połączyła wojna w Iraku. Jej głównym bohaterem, tytułowym „DRAGO”, jest Tomasz Dzieran – żołnierz elitarnych Navy Seal. Na spotkaniu, oprócz prezentacji poszczególnych rozdziałów, jej dwaj bohaterowie opowiadali również o tym jak udało im się przetrwać nie tylko ciężkie czasy walki w Iraku, ale również wcześniejszy okres szkolenia Navala w JW Grom oraz Drago
w Navy Seal.

 

W trakcie wydarzenia nie brakowało pytań zgromadzonego audytorium o proces selekcji do wojsk specjalnych oraz o weryfikację na ile proces szkolenia komandosów porównywalny jest z filmami o tematyce wojennej. Obydwaj panowie byli zgodni i z dużym uśmiechem odpowiedzieli że w minimalnym.


Bohater książki Navala okazał się znakomitym gawędziarzem, który ujmował publiczność swymi opowieściami przeplatanymi licznymi anegdotami z życia amerykańskiego komandosa. Co więcej, świetnie posługiwał się językiem polskim, chociaż w Stanach Zjednoczonych mieszka już od prawie 40 lat. Oprócz wątków typowo wojskowych Drago dzielił się również opowieściami o swych młodzieńczych latach spędzonych w Polsce, w których to był mocno zaangażowany w działalność „Solidarności” i trudne więzienne doświadczenia.

 

Tomek Dzieran “Drago” urodził się na początku lat 60., biedne dzieciństwo przeżył w komunistycznej Polsce. Jako nastolatek na ulicach Łodzi walczył o przetrwanie – i to dosłownie. Jak wielu młodych chłopców wolny czas spędzał na trenowaniu sztuk walki i ulicznych bijatykach. Zasmakował życia przemytnika opozycjonisty, nie miał sprecyzowanych marzeń.

 

W latach 80. przyłączył się do solidarnościowego podziemia, rozpowszechniał antykomunistyczną propagandę, uczestniczył w protestach. Podczas stanu wojennego został aresztowany, skazany i osadzony w więzieniu dla więźniów politycznych. W 1984 roku dostał bilet do USA – jak się okazało w jedną stronę.

 

Łobuz, więzień polityczny w PRL, operator Navy SEAL, a dla nas chłopaków z Marsa, przyjaciel i towarzysz broni. Tomek Dzieran „Drago” to postać nieprzeciętna, wymykająca się wszelkim schematom. To dzięki zaangażowaniu i poświęceniu Drago, dzięki wspólnie wykonywanym operacjom bojowym operatorów GROM i Navy SEAL w Iraku narodziło się braterstwo broni trwające do dziś.

płk rez. Piotr Gąstał, były dowódca JW GROM

Naval to były żołnierz GROM, operator w zespole bojowym, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Obecnie ekspert ds. bezpieczeństwa osobowego oraz instytucji, czynnego zwalczania terroryzmu oraz przetrwania w miejscach niebezpiecznych. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, a także Złotą Odznakę GROM-u, która dla żołnierzy tej jednostki jest najwyższym zaszczytem.

 

Jest autorem książek „Przetrwać Belize”, „Ostatnich gryzą psy”, „Zatoka”, „Camp Pozzi” oraz najnowszej “Chłopaki z Marsa. Grom – historia przyjaźni”. Wystąpił też w roli prowadzącego program „Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury” wyprodukowanego dla stacji Discovery Channel Polska.

 

Wśród zebranych w Piekarskim Centrum Kultury byli Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich, Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta oraz Łukasz Ściebiorowski – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Na widowni zasiedli również przedstawiciele Policji, Wojska Polskiego, Staży Miejskiej, Służby Więziennej, Straży Miejskiej i inni.

 

Na zakończenie ustawiła się długa kolejka do stoiska z książkami oraz do autografów.

Tekst: G.K.

Fot.: Radio Piekary

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04