Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pamięć o ofiarach niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych  i obozów zagłady  w  Zawierciu

14 czerwca 2019 r. przy Pomniku Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu w Zawierciu odbyły się uroczystości upamiętniające ustanowiony przez polski Sejm Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W uroczystości uczestniczyli członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Zawierciu z prezesem Koła asp. sztab. rez. Jerzym Jędrusikiem.

Organizatorami tej uroczystości byli min: Prezydent Miasta Zawiercia oraz Społeczna Rada Kombatantów w Zawierciu. Przy pomniku spotkali się kombatanci, członkowie stowarzyszeń, przedstawiciele służb mundurowych i młodzież z Zawiercia. Wśród gości była Przewodnicząca Rady Miasta Zawiercia Beata Chawuła, przedstawiciele biur poselskich Anny Nemś i Danuty Nowickiej, Naczelnik Wydziału Obywatelskiego Starostwa Zawierciańskiego Krzysztof Szlachta. Poczty sztandarowe wystawiły Szkoła Mundurowa z Łaz i LO im. H. Malczewskiej z Zawiercia.

To 14 czerwca 1940 roku z Tarnowa wyruszył pierwszy transport polskich więźniów z tego miasta do budowanego właśnie przez hitlerowskich nazistów obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dlatego tę datę uznano jako symbol pamięci ofiar obozów koncentracyjnych i zagłady na ziemiach Polski.

Przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów w Zawierciu Włodzimierz Gorzelak, który sam jako dziecko był więźniem obozu w Mysłowicach, przedstawił obraz tragedii jakie przechodzili więźniowie obozów koncentracyjnych. Przypomniał, że obóz Auschwitz – Birkenau należał do największych obozów w okupowanej Europie. Zginęło w nim ponad 1 mln 100 osób różnej narodowości. Powtórzył słowa marszałka J. Piłsudskiego odnoszące się do pamięci o historii narodu i przekazywania jej młodemu pokoleniu.

Obozy koncentracyjne i ich filie przeżyło 76 mieszkańców Zawiercia i okolic, obecnie żyje ich tylko 5. Po jego wypowiedziach część artystyczną przedstawiła młodzież jednej z Zawierciańskich szkół.

Pamięć pomordowanych ofiar uczczono minutą ciszy. Ostatnim elementem uroczystości było złożenie kwiatów i zniczy przy pomniku, które złożyły delegacje przybyłe na tę uroczystość.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04