Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Delegacja Okręgu Lubelskiego ZOR RP na uroczystym otwarciu wystawy w Muzeum Narodowym w Lublinie poświęconej gen. Mieczysławowi Smorawińskiemu

24 lutego 2023 r., na zaproszenie Dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie dr Katarzyny Mieczkowskiej, przedstawiciele Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Piłsudczyków Oddział Lublin, z Lechem Marczakiem - prezesem Okręgu Lubelskiego ZOR RP i z mł. chor. rez. Tomaszem Dyzmą - wiceprezesem Okręgu Lubelskiego ZOR RP i jednocześnie Prezesem ZP, uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy „Ostatni lokator pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński”, która odbyła się na Zamku Lubelskim.

 

Odważny dowódca, szarmancki narzeczony, najmłodszy generał w przedwojennej Polsce. Postać generała Mieczysława Smorawińskiego, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego, na trwałe wpisała się w pamięć historyczną nie tylko Lublina.

 

W 80. rocznicę ujawnienia dołów katyńskich z ciałami 4410 polskich oficerów, w tym z ciałem generała Mieczysława Makarego Smorawińskiego, Muzeum Narodowe w Lublinie zaprezentowało wystawę poświęconą generałowi, który przez ostatnie lata swojego życia był związany z Lublinem. Od 1934 roku do wybuchu II wojny światowej Smorawiński mieszkał i pracował w pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim 3. Pełnił służbę wojskową jako dowódca Okręgu Korpusu nr II. 14 września 1939 roku opuścił Lublin i już do niego nie powrócił.

 

Postać generała Mieczysława Makarego Smorawińskiego prezentowana na wystawie jest charakterystyczna dla tego pokolenia. Jego nazwisko – które widnieje pod numerem pierwszym na Liście katyńskiej – stało się symbolem zbrodni dokonanej w Katyniu. Wystawa ma na celu nie tylko przybliżenie życia generała Smorawińskiego, ale także przypomnienie i upamiętnienie ofiar zbrodni popełnionej w lesie katyńskim. Zbrodni, która do tej pory nie została osądzona.

 

Tomasz Dyzma

Foto: Andrzej Bis i PR Lublin

  • 01
  • 01a
  • 02
  • 03